Kulturális és természeti értékek, turizmus

„MERT EGYÜTT VAGYUNK NÁDUDVAR!”

Nádudvar turizmusát a gazdag kulturális (elsősorban népi) örökség, a természeti értékek (a Puszta élővilága) és a gyógyvíz határozza meg. A település három tájegység határán fekszik, a Hortobágy közvetlen szomszédságában, különleges természeti, helyi és országos jelentőségű védett területekkel.

Különleges helyen élünk. Nádudvar négy tájegység metszéspontjában (Hortobágy, Hajdúság, Nagykunság, Sárrét) helyezkedik el, ezek közül is meghatározó a Puszta közelsége. Hortobágyi Nemzeti Park az UNESCO Világörökség része, nemzetközi szinten is kiemelten védett terület, élővilágának gazdagsága közös kincsünk. Nádudvar külterületének mintegy 40%-a tartozik bele ebbe a területbe. Olyan füves puszta, amely Európában máshol nem található, az ázsiai sztyeppék világát idézi. Táji különlegessége mellett állatvilága őshonos fajtáknak ad otthont, madárvilága páratlan. A természethez igazodó egyedi tájgazdálkodás és pásztorkultúra messze földön híres. Azon kevés területek közé tartozik a Földön, amely nagy kiterjedésben fényszennyezés-mentes. A Hortobágyi Nemzeti Parkkal közös feladatunk, hogy védjük természeti értékeinket és értékőrző módon tudjuk bemutatni az ide látogató hazai és külföldi turistáknak.

Emellett városunk jelentős történelmi, kulturális és építészeti értékekkel rendelkezik. Országosan védett műemlékek a Református templom és Parókia, a Római katolikus templom. A város központjában álló Művelődési központ a megye legpatinásabb művelődési házai közé tartozik. Nádudvar igen gazdag a régi paraszti kultúra emlékeiben, a népi mesterségek, a pásztorművészet ápolásában.

Nádudvar és a fazekasság évszázadok óta összetartozó fogalmak. A tűz és a föld művészete, a híres fekete kerámiák titka évszázadok óta apáról-fiúra öröklődött a településen.

Debrecen, Hajdúszoboszló, Hortobágy és a Tisza-tó kiemelt turisztikai fejlesztési térség

A turisztikai térségek állami feladatairól szóló 2016. évi CLVI. törvény kimondja, hogy a turizmusfejlesztés alapja a desztináció, Magyarország turisztikai teljesítménye a desztinációk fejlesztésével növelhető.

A Kormány a 1522/2017. (VIII. 14.) Korm. határozatban elfogadta a Debrecen, Hajdúszoboszló, Hortobágy és a Tisza-tó kiemelt turisztikai fejlesztési térségként való meghatározását és annak 2017-2030 időszakra szóló stratégiai fejlesztési programját. Jelenleg a területi lehatárolás nem tartalmazza Nádudvart, a jövőben cél, hogy a város bekerüljön a kiemelt desztináció térségébe, amellyel fejlesztési források válhatnak elérhetővé.

Tervezett fejlesztések

A turizmusnak új lendületet adhat a „Magyar Szürkék Útján – kulturális tematikus útvonal Hajdú-Bihar megyében” elnevezésű, a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat által koordinált megyei projekt, melynek egyik állomása Nádudvar. A fejlesztés eredményeképpen megújul a régi városháza, ahol kiállítótér és kézműves ajándékbolt kerül kialakításra, bemutatva a korabeli pásztorélet és kézművesség sajátosságait, valamint a helyi közigazgatás történetébe enged bepillantást. Az épület emellett közösségi térként is fog funkcionálni. A másik tervezett fejlesztés a város központjában található jóléti tó környékének rendezvénytérré alakítása, amely előadások, közösségi programok színteréül szolgálhat. A város turizmusát meghatározó és a helyi szabadidős igényeket is kielégítő gyógyfürdő további fejlesztésre szorul, elsősorban élmény- és komfortelemek bővítésével, valamint tanuszoda és fedett létesítmény kialakításával.

Hiány van továbbá szálláshelyekből, mivel az utóbbi néhány évben a turizmus fellendülésével szűkössé váltak a kapacitások. Első lépésben a fürdő területén, azt bővítve lehet célszerű egy. kb. 30 fős apartman ház és hozzá kapcsolódó kempingterület kialakítása, amely évszaktól függetlenül várja a vendégeket és amely ökobarát módon a kerékpáros turisták fogadására alkalmas.

Hazánkban egyre nagyobb népszerűségnek örvend a kerékpáros turizmus, amelyet kormányhatározat is szabályoz. A kiemelt kerékpáros útvonalak fejlesztése az Alföldet is érinti, ezen belül Nádudvarnak is kedvező adottságai vannak. Az alábbi térkép a tervezett kerékpáros útvonalakat tartalmazza, a sárga színnel jelölt „Hajtóutak mentén” elnevezésű útvonal Nádudvart is keresztülszeli.

Hajdú-Bihar megye készülő területrendezési terve Nádudvart a pusztai turizmusfejlesztés övezetének részeként kezeli. A Hortobágyi Nemzeti Park – a Puszta Világörökségi helyszín területével szomszédos településeken olyan épületegyüttesek létesítését javasolja, amelyek a turizmust és a vendéglátást szolgálják ki. Emellett az informálást segítő Pusztakapuk kialakítása is javasolt, amelyekben szállás, vendéglátás, a turizmushoz kapcsolódó szolgáltatások, kiskereskedelem folytatható, a világörökségi helyszín követelményeivel összehangolt módon.

Városunk Hortobágy felé eső határának jelentős területe fényszennyezéstől mentes, amely az ökoturizmusban résztvevőknek kínál egyedi látnivalót a csillagos égbolt zavartalan megtekintése által.

Maczik Erika
polgármester-jelölt
HAGYOMÁNY – BIZTONSÁG – FEJLŐDÉS
„MERT EGYÜTT VAGYUNK NÁDUDVAR!”
NÁDUDVAR VÁROS FEJLESZTÉSI PROGRAMJA
2019-2024